حافظه نامحدود

مشحصات کتاب

نام کتاب : حافظه نامحدود

نویسنده: کوین هورسلی

مترجم : سیمین موحد

انتشارات : کتیبه پارسی

تعداد صفحات: 154

 

درباره کتاب حافظه‌ی نامحدود

کتاب حافظه‌ی نامحدود (The Unlimited Memory) اثر کوین هرسلی اولین بار در سال 2014 در ایالات متحده‌ی آمریکا منتشر شد. هرسلپی این‌کتاب را بعد از بیست سال‌ تحقیق و اکتشاف درباره‌ی روش کارکرد ذهن و حافظه نوشت. او در کتاب حافظه‌ی نامحدود توجه خواننده را به این موضوع جلب می‌کند که هرگز نتوانسته‌ایم درست از توانایی حافظه‌مان استفاده کنیم  چون هرگز کسی به ما روش درست استفاده کردن از ذهن و حافظه را آموزش نداده است.

توصیه‌ی کوین هرسلی به خوانندگان این است که هنگام مطالعه‌ی این کتاب دنبال قضاوت و رسیدن به کمال نباشند: «زمانی که درباره‌ی اطلاعات قضاوت می‌کنید نمی‌توانید چیزی را فرا بگیرید و خود را از یادگیری بازمی‌دارید. شما می‌توانید درباره‎ی روش‌هایی که در این‌جا می‌خوانید قضاوت کنید و آن‌ها را نقد کنید. اما به عنوان یک کارشناس حافظه‌ به شما اطمینان می‌دهم که بدون استفاده از این اصول نمی‌توانید نتیجه‌ی لازم را به دست بیاورید.»

یکی از راه‌کارهایی که کوین هرسلی در کتابش توضیح می‌دهد توانایی زنده کردن اطلاعات است، او معتقد است هرچه بتوانیم اطلاعات بیشتری را به موضوعات روزمره مرتبط کنیم، اطلاعات بیشتری به یادمان می‌ماند. او با همین روش موفق شد عدد پی را تا ده هزار رقم اعشار به‌خاطر بسپارد و برای همین موضوع رکوردجهانی و لقب استاد بزرگ حافظه را به نام خود ثبت کرد.

کوین هرسلی هر فصل از کتاب حافظه‌ی نامحدود را با نقل قولی از یکی از دانشمندان بزرگ شروع می‌کند. خواندن این نقل قول‌ها پیش از شروع هرفصل به خواننده انگیزه می‌دهد تا موانع ذهنی‌اش را پاک کند. یکی از زیباترین نقل قول‌ها از الکساندرگراهام بل است: «تمام فکرتان را روی یک‌ کار تمرکز کنید. اشعه‌های خورشید فقط زمانی می‌سوزانند که در یک نقطه متمرکز شوند.»

هرسلی دو روش اصلی برای به خاطر سپاردن موضوعات ارائه می‌کند. هر دو روش هرسلی کارآمد هستند اما زمانی کاربردی و موثرتر می‌شوند که بتوانید این اطلاعات را به زندگی روزمره وارد کنید. کوین هرسلی درباره‎ی زنده کردن داده‌های ذهنی می‌گوید: «برای زنده کردن اطلاعات‌تان سعی کنید آن‌ها را به چیزهای مسخره مربوط کنید، هیچ‌کسی در هیچ‌جای دنیا نگفته است که یادگرفتن علم تنها از راه فلسفه ممکن است.»

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوال امنیتی ضد ربات/ لطفا پاسخ دهید *